بیشترین صادرات دانش بنیان ها به عراق

مدیرکل دفتر توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی گفت: در سال ۹۹ بیشترین صادرات دانش بنیان ها به عراق بوده و روسیه، افغانستان، سوریه و ترکیه سایر مقاصد صادراتی این شرکتها بوده است.

صادرات دانش بنیان ها

به نقل از خبرگزاری مهر، روح الله استیری در خصوص میزان صادرات شرکتهای دانش بنیان در سال ۹۹ گفت: آمار صادرات شرکتهای دانش بنیان در سالی که گذشت به دلیل بروز و ماندگاری پاندمی در نیمه اول سال شرایط خوبی نداشت. اما در نیمه دوم سال به نسبت توانست بخشی از روند و کاهشی خود را ترمیم کند.

مدیرکل دفتر توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی و فناوری با اشاره به آمار صادرات از نظر ریالی در سال ۹۹ افزود: آمار صادرات در سال گذشته کمتر از ۷۰۰ میلیون دلار بوده که با توجه به پاندمی کرونا نسبت به سال ۹۸ کاهش داشته است.

وی با اشاره به حوزه‌های صادراتی در سال ۹۹ ادامه داد: حوزه‌هایی که بیشترین متقاضی را برای صادرات داشته به ترتیب مواد شیمیایی، دارو، مواد پلیمری و ماشین آلات صنعتی بوده است و بیشترین صادرات در بخش مواد شیمیایی بود.

استیری گفت: بیشترین صادرات دانش بنیان ها به کشور عراق با مبلغی به میزان ۱۵۲ میلیون دلار بوده و روسیه، افغانستان، سوریه و ترکیه سایر مقاصد صادراتی شرکتهای دانش بنیان بوده اند.

 

شرکت دانش‌بنیان

شرکت دانش‌بنیان یا شرکت متمرکز بر دانش، (به انگلیسیKnowledge enterprise) به شرکت‌هایی گفته می‌شود که دانش و فناوری، جزئی جدایی‌ناپذیر از دارایی آن‌ها باشد. دانش‌بنیان در ایران شرکت یا مؤسسه خصوصی یا تعاونی است که به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی شامل گسترش، کاربرد نوآوری و تجاری‌سازی نتایج حاصل از تحقیق و توسعه در حوزه فناوری‌های برتر، با ارزش افزوده فراوان و براساس معیارهای موردنظر قانون تایید می‌شود.

بیشتر بخوانید : صادرات به عراق؛ دلایل، مزایا و نکات مهم تجاری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *