اقلیم کردستان عراق؛ جذابیت ها و فرصت ها برای تجار و تولیدکنندگان ایرانی

اقلیم کردستان دروازه و گلوگاه تجارت عراق است و چیزی نزدیک به ٧٠ تا ٨٠ درصد کالاهایی که قرار است به عراق وارد شود، از مرز باشماق و از طریق این اقلیم وارد می‌شود.اقلیم کردستان دروازه و گلوگاه تجارت عراق

بازار؛ گروه بین الملل: مرکز تجاری و ‌نمایشگاه دائمی بازرگانی ایران در بزودی در سلیمانیه گشایش می یابد.
این خبر را «مهدی شوشتری» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه اعلام کرده و در این ارتباط افزوده است که هدف از ایجاد این مرکز که مجوز فعالیت آن از سوی سازمان توسعه تجارت ایران صادر شده، عرضه مستقیم و بدون ‌واسطه کالاها و محصولات تولیدی ایران به تجار و بازرگانان عراق، معرفی و شناساندن کالاهای با کیفیت ایرانی و مشاوره تجاری و حقوقی به فعالان اقتصادی و تجاری دو طرف است.

مراودات تجاری ایران و عراق طی سال های گذشته روند رو به افزایشی داشته است و این نخستین بار است که نمایشگاه دائمی محصولات ایرانی در این کشور گشایش می باید.

حجم مبادلات تجاری ایران و اقلیم کردستان عراق

ارتباط تجاری بین ایران و عراق سالانه به ۶ میلیارد دلار در سال می‌ رسد و طی یکسال گذشته حجم تجاری دو طرف همزمان با محدودیت های ناشی از شیوع جهانی کرونا، حتی بیشتر هم شده است، چون زمانی که شیوع ویروس کرونا باعث توقف تجارت بین ایران و عراق شد، تجارت تا حد زیادی از طریق این گذرگاه های مرزی بین ایران و عراق ادامه داشته است.

از سوی دیگر حجم تجارت ایران با عراق در سالهای اخیر حدود ۱۳ میلیارد دلار بوده است که تقریباً نیمی از آن از مرزهای زمینی با مناطقی که تحت کنترل اقلیم کردستان هستند، صورت گرفته است.

بنابراین حجم تجارت ایران با عراق بویژه از مبادی مرزی اقلیم کردستان بسیار قابل توجه است.

چرا اقلیم کردستان عراق؟

توجه تجار ایرانی به اقلیم کردستان بیش از هر چیز ناشی از بازار مصرف پر استعداد این منطقه از شمال عراق است. اقلیم کردستان برای تجار ایرانی به تنهایی نقش یک کشور مانند جمهوری آذربایجان یا ترکمنستان را ایفا می‌ کند. عراق از ١٨ استان تشکیل شده است که پنج استان و بخش ‌هایی از سه استان عراق در منطقه کردستان عراق واقع شده ‌اند. اربیل، حلبچه، دهوک، سلیمانیه و کرکوک استان ‌های اقلیم کردستان عراق هستند که حدود ٦‌میلیون نفر جمعیت دارند. براین اساس عامل جمعیتی در جذب بازار محصولات ایرانی بسیار درخور توجه است.

از سوی دیگر مردم اقلیم کردستان عراق به نسبت از کل کشور عراق ثروتمندتر محسوب می‌ شوند و درحالی ‌که سرانه تولید ناخالص داخلی کل عراق فقط حدود ٥‌هزار دلار است، سرانه تولید ناخالص داخلی اقلیم حدود ٧‌هزار دلار از سوی بانک جهانی برآورد شده است و این در واقع بازار قدرتمندتری از لحاظ توان خرید شهروندان در اختیار تجار ایرانی می‌ گذارد.

همچنین اقلیم کردستان دروازه و گلوگاه تجارت عراق است و چیزی نزدیک به ٧٠ تا ٨٠ درصد کالاهایی که قرار است به عراق وارد شود، از مرز باشماق و از طریق این اقلیم وارد می‌ شود. به جز این، نزدیک به ٦٠‌درصد تجارت ایران با عراق به تنهایی با اقلیم کردستان انجام ‌می‌ شود، به همین دلیل این منطقه برای اقتصاد ایران اهمیت زیادی دارد. اشتراکات تاریخی و فرهنگی اقلیم کردستان با ایران باعث شده تا همواره نگاه مثبت و قابل اعتمادتری به کالاهای ساخت ایران باشد.

فرصت ها

در ادامه فرصت ها و دلایل جذابیت بازار اقلیم کردستان برای تجار ایرانی، باید در نظر داشت که بوروکراسی‌های اداری در این منطقه بسیار کم است و علاوه بر این، رفت‌وآمد آسان به این منطقه، پرداخت و دریافت راحت‌تر پول، دسترسی به سایر بازارها به‌ویژه سوریه از طریق عراق ازجمله دیگر مزیت‌های این منطقه است. در عین حال تاجران ایرانی و بطور کلی تولیدکنندگان ایرانی برای حضور فعال تر در بازار عراق با یکسری چالش ها نیز روبرو هستند. از جمله ضعف بسته‌بندی از مهم‌ترین موانع حضور موفق کالاهای ایرانی در بازار عراق و درنتیجه واگذار کردن بازار برخی کالاها به رقبا است.

بیشتر بخوانید : تاسیس مرکز تجاری ایران در سلیمانیه عراق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *